Ofiary czarnej śmierci

Łóżka rehabilitacyjne

Nie ma dokładnych danych, które wiarygodnie określiłyby całkowitą liczbę ofiar czarnej śmierci. Szacuje się, że w XIV wieku zabiła około 75 – 200 milionów ludzi, zatem są to bardzo duże rozbieżności. Przeprowadzone badania pokazały, że czarna śmierć zabiła nawet połowę ówczesnej populacji w ciągu zaledwie czterech lat. W niektórych regionach zmarło więcej, nawet 80% ludności.

Szacuje się, że na Bliskim Wschodzie, m. in. w Iraku, Iranie i Syrii, wymarło ok. 33% całej populacji. Natomiast w Egipcie czarna śmierć pochłonęła 40% ludzi. Epidemia nie oszczędziła także Europy – w Paryżu, mieście które wówczas liczyło 100 tysięcy mieszkańców, zmarła ich połowa. Epidemia krwawe żniwo zebrała też we Florencji, w której uśmierciła około 60 tysięcy osób. Zmarło też około 60% mieszkańców Hamburga i Bremy.

Epidemia czarnej śmierci rozprzestrzeniała się na tyle szybko, że zanim lekarze zaczęli myśleć o jakichkolwiek działaniach, które mogłyby zatrzymać jej rozwój, nie żyła już jedna trzecia mieszkańców starego kontynentu. Największa śmiertelność występowała w dużych, zatłoczonych miastach. Czarna śmierć najmniej dała się we znaki mieszkańcom mniejszych, odizolowanych miejscowości.